Altın talebi yükseldi, Darphane üretimi yüzde 50 artırdı

Vatandaşların altına olan talebini karşılamak için çift vardiya çalışmaya başlayan Darphane, üretimi yüzde 50 artırarak 600 kilograma çıkardı. Darphane ayrıca Kartal’da yapımı bitmekte olan yeni tesisi de yakında devreye alacak. Yeni tesis devreye alındığında şu anda geçici olarak 3-5 gündür yaşanılan gecikmelerin artık yaşanmayacağı belirtiliyor.

Seçim öncesi artan altın talebini karşılamak için Darphane çift vardiyaya geçti. Böylece tek vardiyada 400 kilogram olan üretim 2 vardiya ile 600 kilograma çıkarıldı.

“Altın fiyatlarının artışı Türkiye’den bağımsız”

Konuyla ilgili açıklama yapan Darphane Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hekim, “Altın fiyatlarının artışı Türkiye’den bağımsız. Yerel piyasalardan ziyade küresel marketlere bakmak lazım. O anlamda dünyada devam eden Rusya-Ukrayna krizi, İsrail’in Filistin’de uyguladığı katliamlarından sonra dünyada ortaya çıkan, Ortadoğu da ortaya çıkan bölgesel krizler etkileyen önemli faktörlerden. Bunun dışında makroekonomik göstergeler, örneğin ABD Merkez Bankası haziranda faizlerle ilgili bir indirime girecek olmasının beklentisi gibi faktörler uluslararası piyasalarda altının ons başına fiyatını ciddi anlamda yükseltiyor” dedi.

Cumhuriyet altınına talep yüksek

Artan altın talebiyle ilgili aldıkları önlemlere değinen Hekim, “Aslında fiyatlardaki dalgalanmalardan kaynaklı Cumhuriyet altınına bir talep artışı söz konusu. Talepleri karşılayacak şekilde tek vardiya çalışıp günlük 400 kilogram üretirken şu anda 2 vardiya çalışıyoruz” dedi.

Sabahtan gece 11’e kadar kesintisiz bir çalışma olduğunu belirten Hekim, “Normal şartlarda hafta sonu teslimatlar yapmıyorduk ama artık cumartesi günleri de teslimatlar yapıyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımızın ve kuyumcularımızın altına rahatlıkla erişebileceği hizmeti Darphane kesintisiz olarak üretmeye devam ediyor. Bir arz problemi yok. Fakat 3-5 günlük gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da dediğim gibi çok da normal olmayan bir kısmı da spekülatif olan piyasadaki dalgalanmalardan kaynaklı talep artışı” diye konuştu.

Pandemide talep artışı nedeniyle 3 vardiya yapılmış

“Pandemi döneminde böyle bir talep artışı yaşamıştık. O dönem 3 vardiya çalışmıştık ve problemi çözmüştük. Şimdi 2 vardiya ile talepleri rahatlıkla karşılayabiliyoruz” diyen Hekim şunları söyledi:

“İhtiyaç olduğu takdirde, yeterli olmadığında Darphane gerekirse 3 vardiyaya da çıkıp vatandaşlarımızın altınlarını teslim edebilecek kapasiteye sahip.” Darphane’nin randevu sistemiyle talepleri aldığını belirten Hekim, “Külçe altınları ve Cumhuriyet altınları üretip cep telefonu mesajıyla hazır bilgisi gönderiyor ve kuyumculara, vatandaşlara teslim ediyor. Eskiden Darphane’nin önünde uzun kuyruklar oluşturuyordu. Zaten o problemden sonra biz randevu sistemine geçtik ve şu anda vatandaşlar Darphane’ye gelip beklemiyorlar.”

“Dünyada altın üretimi düşüşe geçti”

“Bir arz talep dengesizliği var. Bu dünyada var. Çünkü altın değişik bir meta, sınırlı sayıda var ve uzmanların ifadesine göre dünyada altın üretimi aslında zirvesine ulaştı ve düşmeye başladı” diyen Hekim şöyle konuştu:

“Yani altın sınırlı sayıda. Altın miktarı dünyada artmıyor ama talep sürekli artıyor. Altın sadece bir ziynet ya da hediyelik ürün olarak değil, iletkeni yüksek olduğu için teknolojide ve sağlık sektöründe kullanılıyor. Dolayısıyla altına olan ihtiyaç dünyada gittikçe artıyor ama altın arzı dünyada artamıyor. Sınırlı sayıda altın var. Bundan dolayı da fiyatların pozitif yönde sürekli artmasıyla karşı karşıyayız. Sadece Türkiye’de değil dünyada da durum aynı.”

Hekim, “Darphane dışında merdiven altı yapılan ürünler legal değil. Ve bunlardan kaçınmak gerekiyor. Ciddi anlamda ayar problemleriyle karşılaşıyoruz. Onun için vatandaşlarımız ve kuyumcu esnafları altını mutlaka Darphane’den almalılar” dedi.

Günlük altın üretiminden bahseden Hekim, “Günlük altın üretimimiz 400 kilogramdı. Şu anda 2 vardiyada 600 kilogram günlük üretim yapıyoruz. Buda gittikçe artıyor. Ramazan ayında, geçmiş yıllardan da tecrübemiz o şekilde, düşme oluyor. Biz bu talep düşmesini görmeye başladık açıkçası. Birkaç gündür taleplerde bir azalma var. Bu her yıl yaşadığımız bir şey” diye konuştu.

Kartal’da yeni fabrika kurdu

Darphane Beşiktaş’taki fabrikası dışında Kartal’da yeni bir altın üretim fabrikası kurduğu bilgisini veren Mehmet Hekim, “Tesis şu anda yüzde 90 oranında hazır. Haziran- temmuz aylarında tesisi devreye alacağız. Oranın kapasitesi buranın çok çok üzerinde. Yeni tesis devreye alındığında şu anda geçici olarak 3-5 gündür yaşadığımız gecikmeler artık yaşanmayacak” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x